آبشار آب‌ سفید الیگودرز ملقب به عروس آبشارهای ایران

مجموعه :متنوع


آبشار آب‌ سفید الیگودرز ملقب به عروس آبشارهای ایران

آبشار آب‌سفید معروف به عروس زیبای آبشارهای ایران

آبشار آب‌سفید یکی از آبشارهای استان لرستان میباشد که در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در زلقی قرار گرفته است در ادامه این مطلب به معرفی کامل این پدیده طبیعی خواهیم پرداخت.

آبشار آب سفید

آبشار آب‌ سفید الیگودرز ملقب به عروس آبشارهای ایران

آبشار آب سفید با نام محلی اُ اِسپید دارای ارتفاع ۵۲ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌باشد. این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد.

وجه تسمیه آبشار آب سفید

آب آبشار با هوا مخلوط شده و بر اثر برخورد با سنگ‌ها حباب های سفیدی را تشکیل می دهد. این حباب های سفید باعث می شوند آبشار به رنگ سفید دیده شود و به همین دلیل نام آب سفید را بر آن نهاده اند. این آبشار در گویش محلی به او اسبید مشهور است. این آبشار به نام های دیگری همچون آبشار سفید آب و آبشار سفید نیز شناخته می شود.

آبشار آب سفید

راه دسترسی به آبشار آب سفید

آبشار آب سفید در منطقه ی پيشكوه ذلقي در حدود ۵۰ كيلومتري شهر اليگودرز قرار دارد.دسترسی به آبشار با جاده از شهر الیگودرز امکان‌پذیر است. جاده آن یکی از جاده های بسیار دیدنی است، به گونه‌ای که ‌هر رهگذر را مسحور جلوه‌های زیبا و بی بدیل خود می‌کند.

برای رسیدن به این آبشار زیبا به الیگودرز بروید و از طریق جاده ی آسفالته راه آبشار را در پیش بگیرید. فاصله آبشار تا الیگودرز ۷۵ کیلومتر است و جاده شما را به نزدیکی آبشار می رساند. در این فاصله، جاده کوهستانی است و حدود ۲ ساعتی طول می کشد تا به نزدیکی آبشار برسید، ماشین خود را در نزدیکی آبشار پارک کنید و وارد مسیر سنگ فرش شده شوید تا بعد از حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی به پای آبشار برسید.

آبشار آب سفید

امکانات آبشار آب سفید

۱۵۰ سکوی استراحت دو نماز خانه، غرفه های مواد غذایی و سیاه چادر و نمایشگاهی جهت ارائه و آشنایی با محصولات و فرهنگ مردم بختیاری و عشایرِ منطقه، امکاناتی هستند که در محوطه ی آبشار به آنها دسترسی خواهید داشت.

در آینده امکانات زیر به این مجموعه اضافه خواهند شد:

دریاچه مصنوعی به مساحت یک هکتار، آلاچیق، سکوی ماهیگیری، درمانگاه، پاسگاه پلیس، تله کابین، پیست اسکی، سوئیت های اقامتی، سالن همایش، پیست اسب سواری و دوچرخه سواری، امکانات تیراندازی، باغ وحش (برای تکثیر حیوانات وحشی)، پارک بازی برای کودکان، رستوران سنتی و کافی شاپ.

آبشار آب سفید
آبشار آب سفید

دیدنی ها و تفریحات آبشار آب سفید

دره ی تاریکی، که آبشار در آن قرار دارد در طول هزاران سال فعالیت زمین شناختی و فرسایش توسط آب به این شکل در آمده است، قدم زدن در میان این دره تجربه ای است که هیچگاه لذتش را فراموش نخواهید کرد.کوهنوردی در این طبیعت چشم نواز یکی از فعالیت هایی است که می تواند کوهنوردان را به خود جلب کند.یک وعده ی غذایی با خوراکی های خوشمزه آماده کنید و به آبشار بروید تا روزی خاطره انگیز با دوستان و  اعضای خانواده خود خلق کنید.سد پرآب خان آباد نیز یکی از مناظر تماشایی جاده را برای شما به ارمغان می آورد.

آبشار آب سفید

پوشش گیاهی آبشار آب سفید

آبشار آب سفید در منطقه ای به نام قالی کوه قرار دارد که به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص به عنوان منطقه ی حفاظت شده و شکار ممنوع در نظر گرفته شده است.یکی از درختان منحصر به فرد این منطقه سرو کوهی نام دارد که ریشه اش در داخل سنگ و صخره رشد می کند. محلی ها می گویند هنگامی که سالها از عمر درخت می گذرد و اصطلاحا پیر می شود، توسط صاعقه آتش می گیرد و از بین می رود تا درخت جوان جایگزین آن می شود.بلوط ایرانی، ارس، زالزالک، انجیر وحشی، نسترن وحشی، تمشک و لاله‌های واژگون از دیگر گونه‌های گیاهی این منطقه هستند.

پوشش گیاهی آبشار آب سفید

حیواناتی مانند پلنگ، خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، شاهین، کبوتر چاهی، سهره، شاه بوف، کبک، چکاوک، قمری و غیره در این منطقه زندگی می‌کنند. به علت رفت و آمدهای بسیار، این حیوانات در نزدیکی آبشار مشاهده نمی‌شوند و از این نظر نباید نگران جانوران وحشی در اطراف آبشار بود.

در ادامه مجموعه ای از زیباترین تصاویر از آبشار آب سفید را مشاهده کنید

آبشار آب سفید

از دیگر مناطق دیدنی استان لرستان  دریاچه‌ی گهر مشهور به نگین زاگرس میباشد که در همین بخش از سایت میتوانید ملاحضه بفرمایید.

آبشار آب سفید
آبشار آب سفید

 یخ زدگی آبشار آب سفیددر فصل زمستان

آبشار آب سفید
آبشار آب سفید
آبشار آب سفید
آبشار آب سفید
آبشار آب سفید
آبشار آب سفید

آبشار آب سفید

باسپاس فراوان از حسن انتخاب و همراهی شماکاربران عزیز مجله اینترنتی .

*پایان مطلب*

پاسخی بگذارید

شانس شما در متنوع

بیشتر بخوانید
جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج