آدامس جویدن و فواید آن در تقویت حافظه

Image result for ‫جویدن آدامس‬‎

آدامس جویدن و فواید آن در تقویت حافظه

آدامس جویدن میتواند منجر به رسیدن به آرامش و تقویت حافظه شود، گرچه کوشش کنید تا با معده خالی آدامس نجوید. احتمالاً جویدن آدامس، با حرکات اغراق‌شده فک و دهان، رفتاری پسندیده نباشد، اما اگر بتوانید حرکات چهره‌تان را در زمان آدامس‌جویدن بازرسی کنید، می توانید بدن‌تان را از فواید بسیاری بهره‌مند کنید.

كنترل استرس با آدامس
براساس تحقيقات انجام شده در دانشگاه تگزاس، جويدن آدامس در هنگام استرس، احساس بهتري را به شخص مي‌دهد و توصيه مي‌شود كه در زمان استرس و فشار‌هاي روحي از آدامس استفاده كنيد‌‌. هنگامي كه عصبي هستيد سعي كنيد آدامس بجويد چرا كه اين كار شما را آماده براي جويدني سخت و شديد مي‌كند و در نتيجه اين كار مي‌تواند فك شما را زود خسته كند‌‌.
جويدن خيلي سخت باعث چاقي و درد و سوزش در ناحيه آرواره مي‌شود‌. همچنين مي‌تواند عارضه‌اي را با نامTMJ به وجود بياورد‌‌. اين حالت باعث درد در ناحيه سر و گردن مي‌شود و باز و بسته كردن آرواره را با مشكل مواجه مي‌كند‌‌. اگر شما هر كدام از اين علائم را در خود مشاهده كرديد چند روزي را به آرواره خود استراحت بدهيد و از جويدن آدامس پرهيز كنيد، در صورتي كه علائم از بين نرفت حتما با پزشك خود مشورت كنيد‌‌.

فواید جویدن آدامس برای دهان
جویدن آدامس باعث افزایش تولید بزاق تا ١٠ برابر می‌شود؛ بزاق نیز به عامل دفع باکتری های درون دهان کمک می کند، و افزایش ترشح بزاق علاوه بر جلوگیری از خشکی دهان سبب محافظت دندان‌ها در برابر پوسیدگی (تا ۴۰ درصد) می‌شود. همچنین بزاق دارای کربنات هیدروژن است که باعث خنثی کردن باکتری‌های دندانی یا همان پلاک‌ها می‌شود. برای همین است که بعضی از خمیر‌دندان‌ها دارای کربنات هیدروژن هستند. بزاق همچنین دارای عناصر معدنی از قبیل: کلسیم، فسفات و فلوراید است. تمام این عناصر باعث استحکام دندان می‌شوند. یکی از ترکیبات بزاق، آنزیمی است که موجب تسریع هضم کربوهیدرات‌ها در دهان می‌شود، بنابراین کربوهیدرات‌ها خیلی زود وارد مری می‌شوند و مدت زمان کمتری با دندان‌ها در تماس هستند که این خود به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. جویدن آدامس باعث فعالیت عضلات زبانی و دهانی شده و دفع مواد سمی گروهی از عضلات بدن را موجب می‌شود.

Image result for ‫جویدن آدامس‬‎

تأثیر آدامس بر دندان‌ها
عموم مردم بر این باورند که جویدن آدامس برای سلامتی دندان‌ها مضر است. با این وجود بسیاری از دندان‌پزشکان به مردم توصیه می‌کنند بعد از غذا، آدامس‌های بدون قند بجوند. لازم به توضیح است که در ساخت آدامس‌های بدون قند، از قندهای مصنوعی مانند آسپارتام و یا زایلیتول استفاده می‌شود که جزء شیرین‌کننده‌های کم‌کالری هستند. فرآیند پوسیدگى دندان با تولید اسید شروع مى‌شود که ناشى از متابولیسم باکترى‌ها در پلاک دندانى است. جویدن آدامس بعد از غذا باعث کاهش مقدار اسید پلاک می‌گردد، لذا از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. پلاک دندان یک توده بى‌رنگ و چسبناک از میکرو‌ارگانیسم‌ها و پلى‌ساکاریدهاست که در اطراف دندان تشکیل مى‌شود و به دندان‌ها و لثه مى‌چسبد. پلاک باعث پرورش باکترى تولید‌کننده اسید در دهان می‌شود. جویدن آدامس‌های حاوی مواد سفیدکننده، به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کنند. آدامس دن اکسیر سفیدکننده نعناعی (White Mint)، حاوی بیکربنات سدیم است که دارای ویژگی سفیدکنندگی دندان است. جویدن آدامس موجب کاهش احتمال خونریزی لثه می‌شود.

تأثیر آدامس بر هضم غذا
جویدن آدامس باعث افزایش ترشح بزاق دهان می‌شود. افزايش بزاق با خنثي‌سازي اسيد معده باعث کاهش رفلاکس شده و سوزش سر دل را نيز كاهش مي‌دهد. علاوه بر این، هضم غذا به واسطه تحریک معده تسهیل شده و از بازگشت اسید معده و یا بازگشت غذا به دهان جلوگیری مینماید. در صورتی که در تولید آدامس‌های نعناعی از نعناع طبیعی استفاده شده باشد، خاصیت ضد نفخ بودن نعناع هم به فواید آدامس برای معده افزوده می‌شود.

تأثیر آدامس بر مغز انسان
یکی دیگر از خواص آدامس جویدن، این است که باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می‌شود. جویدن آدامس خستگی ناشی از کار بدون تنوع عصر حاضر را رفع می‌کند و باعث تمرکز فکر و کم شدن استرس می‌گردد. ثابت شده است که جویدن آدامس، باعث تحریک قسمتی از مغز به نام “هیپوتالاموس”‌ می‌شود. هیپوتالاموس، باعث آزادسازی هورمونی می‌شود که در بیداری و هوشیاری مؤثر است. جویدن آدامس باعث تقویت حافظه و افزایش توان یادگیری و ضریب هوشی (IQ) می‌شود. افرادی که آدامس می‌جوند، بهتر اسامی را به خاطر می‌آورند و حافظه قوی‌تری دارند. به خاطر آن‌که جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب می‌شود (۵ ضربان در دقیقه)، پس جریان خون افزایش‌یافته، مغز اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند و این باعث افزایش ادراک و شناخت می‌شود. آدامس‌های انرژی زا (حاوي كافئين) براي هوشيار نگه‌داشتن ذهن و بيدار ماندن مؤثر می‌باشند. آدامس دن اکسیر انرژی زا اولین آدامس انرژی‌زاست که به بازار ایران عرضه شده است.

وزن کم می کنید
برای این که ترازوی منزل‌‌تان شماره کمتری را نشان دهد، آدامس بدون شکر بجوید. این‌کار پیامی را شبیه به انچه که در زمان غذاخوردن در بدن تان رد و بدل میشود، به معده و مغزتان میرساند و نیازتان به خوردن هله‌هوله و میان‌وعده‌هاي پرکالری را کاهش می دهد.

تهوع نمیگیرید
اگر هرصبح، حالت تهوع دارید یا به ریفلاکس اسیدی مری دچار هستید، بعد از شستن دست و رویتان، آدامس بجوید.محققان می گویند اینکار در عرض ۱۰دقیقه، حالت تهوعتان را از بین می برد و مری و معده‌تان را آرام‌تر می کند.قبل از این، به یقین پژوهشگران، آدامس‌دوست‌ها کمتر به سوءهاضمه دچار می شوند و هضم و دفع، برای بدنشان مشکل نمی شود.

خلاصه مهم‌ترین فواید جویدن آدامس
رفع بوی بد دهان
خوشبو شدن نفس
جلوگیری از خشکی دهان
پاک‌سازی دندان
جلوگیری از پوسیدگی دندان
سفید شدن دندان
جلوگیری از تشکیل پلاک‌های دندانی
کاهش احتمال خونریزی لثه
کمک به هضم غذا
کاهش رفلاکس معده
کاهش استرس و تنش
کمک به تمرکز
بهبود حافظه
بهبود توان یادگیری
کاهش دریافت نیکوتین در افراد سیگاریحافظه‌تان مانند ساعت کار می کند
اگر این روزها فراموشکار شده‌اید و نمیتوانید اطلاعات تازه را به ذهن بسپرید، سراغ آدامس‌جویدن بروید. محققان میگویند اینکار بر تپش قلب و جریان خونتان تاثیر می گذارد و به مغزتان توان بیشتری برای به‌خاطرسپردن و بازیابی اطلاعات می دهد. قبل از این، محققان میگویند با جویدن آدامس می توانید هوشیاری‌تان را افزایش دهید و بهتر روی کارهای‌تان تمرکز کنید.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج