علت و درمان کرخت شدن انگشتان پاهایم

مجموعه :سلامت

علت و درمان کرخت شدن انگشتان پاهایم

کمبود آهن یا کم‌کاری تیروئید

به گفته دکتر عزتیان، یکی از دلایل عمده یخ کردن دست و پا، کم‌خونی یا کم‌کاری تیروئید است و هنگامی که با این نشانه بظاهر ساده به متخصص مراجعه می‌کنید پزشک برای بررسی آهن خون و عملکرد غده تیروئید، آزمایش خون می‌نویسد. باید بدانید کم‌خونی ناشی از کمبود آهن در ‌خانم‌ها نسبتا شایع است و براساس آمار، یک‌پنجم خانم‌ها دچار کمبود آهن هستند و این رقم در زنان باردار حدود ۵۰ درصد است. در کم‌خونی ناشی از کمبود آهن، خون دارای گلبول قرمز کافی برای حمل اکسیژن و رساندن آن به سلول‌ها نیست و علاوه بر یخ کردن دست و پا، علائم دیگری مثل خستگی بیش از حد، رنگ‌پریدگی پوست، احساس ضعف و…. هم بروز می‌کند. با مصرف قرص آهن البته زیر نظر پزشک و مواد غذایی حاوی آهن باید این نوع کم‌خونی را درمان کرد. دکتر عزتیان با‌اشاره به این‌که کم‌کاری غده تیروئید نیز باعث سردی دست‌ها و پاها می‌شود، اضافه می‌کند: غده تیروئید مسئول تنظیم سوخت و ساز بدن است و با کم کار شدن این غده، سیستم خونرسانی هم کند می‌شود و بیماری با علائم دیگری همچون یبوست، رنگ پریدگی و خشکی پوست، پف کردن صورت، گرفتگی صدا، کلسترول بالای خون، افزایش وزن بی‌دلیل و… همراه است و تنها با مصرف دارو بیماری کنترل خواهد شد و علائم برطرف می‌شود.

کرخت شدن انگشتان پاهایم (1)

و اما درمان

به گفته دکتر عزتیان اگر یخ کردن مداوم دست و پای شما به علت بیماری‌های گفته شده باشد، با مصرف دارو و به مرور زمان مشکل برطرف می‌شود، اما خودتان هم باید کمک کنید تا عملکرد خونرسانی بدن بهبود پیدا کند. مثلا هنگامی که نشسته‌اید به مدت چند دقیقه پاهایتان را بالا ببرید، مدام آب بنوشید تا گردش خون بهتر شود، تحرک روزانه داشته باشید، دوش آب گرم بگیرید، چربی‌های اشباع و شکر و نمک را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید و اگر سیگاری هستید هر چه سریع‌تر تصمیم به ترک بگیرید، چون نیکوتین باعث مشکلات گردش خون می‌شود.

همچنین آسیب اعصاب پا بر اثر عدم کنترل دیابت می‌تواند یکی از علل سرد شدن انگشتان پا باشد. پس اگر دیابتی هستید حتما باید تحت نظر پزشکتان دارو مصرف کنید و با رعایت رژیم غذایی جلوی بروز عوارض این بیماری را بگیرید.

کرخت شدن انگشتان پاهایم (2)

قارچ‌ها و انگل‌ها

به گفته دکتر عزتیان کاندیدا، نوعی قارچ است که تقریبا در بدن تمام انسان‌ها رشد می‌کند و در بدن افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، زنده می‌ماند و اختلالاتی از جمله سردی کف پا ایجاد می‌کند. برای درمان این مشکل علاوه بر مراجعه به متخصص و مصرف دارو می‌توانید در طول روز برای چند ثانیه روی انگشتان پا بایستید و سپس روی پاشنه برگردید. با تکرار این کار خون جریان پیدا می‌کند و کف پا گرم می‌شود. از طرفی انگل‌ها نیز به محض وارد شدن به بدن از مواد مغذی که باید وارد سلول‌ها شوند، تغذیه می‌کنند و این موضوع باعث سرد شدن دست‌ها و پاها می‌شود. اگر تغذیه مناسبی دارید، اما لاغر هستید و مدام وزن کم می‌کنید احتمال دارد دچار انگل شده باشید.

کرخت شدن انگشتان پاهایم (3)

از رینود چه می‌دانید؟

عامل دیگری که کمتر شناخته شده ولی علت شایع سردی دست‌ها و انگشتان دست است، بیماری‌ای به نام سندرم رینود است. افراد مبتلا به این بیماری دارای رگ‌های خونی غیرعادی در دست‌ها هستند و شدت بروز نشانه‌های رینود به میزان تنگ شدن عروق بستگی دارد.

وقتی این تنگی به طور متناوب و طولانی اتفاق بیفتد، علائم هم به شکل شدیدتری دیده می‌شوند، اما به هر حال سه علامت حتما در یک حمله رینود دیده می‌شود: سرد شدن انگشتان دست و پا، تغییر رنگ و بروز رنگ‌پریدگی انگشتان، احساس خواب رفتن و سوزن سوزن شدن عضو پس از قرار گرفتن مجدد در محیط گرم. ابتدای حمله رینود، پوست انگشتان معمولا سفید و رنگ پریده می‌شود اما با ادامه سرما و استرس، انگشتان بی‌حس و پوست آنها آبی خواهد شد. اگر فرد وارد محیط گرم‌تر شود یا استرس موجود از بین برود، نوک انگشتان کم‌کم حالتی شبیه خواب رفتن پیدا می‌کنند و رنگ آنها هم قرمز می‌شود. البته این مراحل در همه افراد شبیه هم نیست. حتی بیشتر مواقع همه انگشتان هم درگیر نمی‌شوند یعنی مثلا سه یا چهار انگشت دچار حمله رینود می‌شوند. موارد شدید رینود حتما نیاز به درمان (از اصلاح سبک زندگی مثل کنترل استرس و ترگ سیگار گرفته تا مصرف داروهای گشادکننده عروق و جراحی) دارند. البته قرار نیست با روش‌های درمانی موجود، بهبود کامل اتفاق بیفتد، اما کم شدن شدت بیماری و پیشگیری از زخم شدن انتهای انگشتان جزو اهداف اصلی درمان هستند.

کرخت شدن انگشتان پاهایم (4)

چرا انگشتان پاهایم کرخت می شوند؟

کرختی انگشتان پا می تواند دلیل ساده یا جدی داشته باشد. وقتی گردش خون کاهش پیدا کند یا آسیب عصبی رخ دهد، انگشتان پا کرخت می شوند. اگر انگشتان پای شما فقط هنگام پیاده روی مداوم بی حس می شوند، اصلی ترین دلیل را بررسی کنید، یعنی کفش های تان! اگر کفش های تان خیلی تنگ باشند، گردش خون محدود شده و باعث کرختی انگشتان می شود.

حتی اگر فکر می کنید کفش های تان اندازه مناسبی دارند، ممکن است باز هم دلیل کرختی انگشتان پای تان کفش های تان باشد! چگونه؟ شاید پاهای تان در کفش به سمت جلو می لغزد و با هر قدمی که بر می دارید، این سُر خوردن روی می دهد.

اگر بی حسی انگشتان بعد از ایجاد تغییرات در کفش و بند کردن و … ادامه پیدا کرد، باید وضعیت سلامت تان توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

پاهای شما هنگام پیاده روی ورم می کنند و ممکن است تمام فضای کفش را پُر کنند. کفش های پیاده روی شما باید یک سایز بزرگ تر از کفش های دیگر شما باشند.

همچنین باید فضایی از کفش که انگشتان در آن قرار می گیرند پهن باشد، تا بعد از تورم تحت فشار نباشند. اگر طول و عرض کفش تان خیلی کم باشد، مانع جریان خون در انگشتان شده و عصب ها آسیب می بینند.
کرخت شدن انگشتان پاهایم (6)

بند کفش های تان را درست ببندید، تا انگشتان تان بی حس نشوند

با درست بستن بند کفش، به انگشتان پای تان فضای کافی بدهید به نحوی که بند، در ناحیه انگشتان آزادتر باشد و به انگشتان شما فشار وارد نکند. از تکنیک های گوناگون بستن بند کفش استفاده کنید، تا می توانید، در ناحیه مچ جوری بند را محکم کنید که در ناحیه انگشتان فشاری نداشته باشید.

شما باید بند را در قسمت مچ و روی پا محکم کنید، تا پای شما در قسمت پاشنه کفش بماند و با هر قدم به جلو نلغزد، چون اگر این چنین باشد، گردش خون در انگشتان کم شده و انگشت ها زخمی می شوند. می توانید برای هر لنگه کفش از دو سِت بند استفاده کنید، یکی برای قسمت انگشتان و دیگری برای مچ ها.

آیا قدم های شما باعث کرخت شدن انگشتان می شوند؟

خیلی از افراد هنگام پیاده روی، انگشتان شان را خم می کنند، که نه تنها موجب زخمی شدن شان می شود، بلکه به پاها اجازه نمی دهد که با هر قدمی که برداشته می شود به خوبی مسطح شوند. بعضی ها هم موقع راه رفتن، انگشتان شان را در وضعیت بالا آمده قرار می دهند، یعنی از پنجه بالاتر.

بیماری های خاصی می توانند سبب بی حسی انگشتان پا شوند

کرختی انگشتان پا می تواند علامت مهمی باشد، مخصوصا اگر با برطرف کردن ایرادهای گفته شده همچنان ادامه پیدا کند. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و این علامت را جدی بگیرید.

اگر بی حسی انگشتان بعد از ایجاد تغییرات در کفش و بند کردن و … ادامه پیدا کرد، باید وضعیت سلامت تان توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

بی حسی انگشتان پا می تواند اولین علامت دیابت باشد و هر چه زودتر این مشکل تشخیص داده شود و قندخون تحت کنترل قرار گیرد، شرایط بهتری خواهید داشت.

نوروپاتی دیابتی: اگر دیابت دارید، کرختی انگشتان پا را فورا به پزشک اطلاع دهید. این یک بیماری جدی است که می تواند در صورت کنترل نامناسب قندخون، رخ دهد. اگر این علامت را نادیده بگیرید، ممکن است با مشکلاتی چون فساد بافت و یا قطع عضو مواجه شوید.

نوروپاتی محیطی: بیماری های زیادی می توانند منجر به نوروپاتی محیطی و کرختی انگشتان پا شوند. که تشخیص آنها نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

علت و درمان کرخت شدن انگشتان پاهایم

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج