راهی مناسب برای سم زدایی از بدن

مجموعه :زیبایی اندام

راهی مناسب برای سم زدایی از بدن

یوگا, راهی مناسب برای سم زدایی از بدن

بیشتر افراد وقتی کلمه سم زدایی بدن را می شنوند، روش های تغذیه ای به ذهن شان خطور می کند، اما یک راه عالی دیگر برای سم زدایی بدن، ورزش است که البته همه اش هم به عرق ریختن مربوط نمی شود. وقتی شما فعالیت ورزشی دارید، گردش خون تان افزایش می یابد و در نتیجه سیستم لنفاوی تان فعال می شود، که ضایعات را از بدن خارج می نماید.

یوگا (1)

ورزش یوگا

هر نوع ورزشی می تواند فرآیند سم زدایی بدن را تحریک کند، اما یوگا با اضافه کردن حرکات چرخشی و پیچشی و تا شدن بدن که به آرامی ارگان ها را ماساژ داده و جریان خون را زیاد می کند، این فرآیند را بیشتر تقویت می نماید. شما هر چه عمیق تر نفس بکشید، بیشتر ضایعات سمی و مضر را دفع خواهید کرد.

هر چند حرکت واحدی در یوگا وجود ندارد که سم زدایی جادویی را انجام دهد، اما تمرین مداوم یوگا می تواند از فعالیت سیستم لنفاوی پشتیبانی نماید.

برای گرم شدن بدن، حرکات سراسر بدن همراه با تنفس عمیق توصیه می شود. بعد از آن، وضعیت های خاصی می توانند فرآیند سم زدایی بدن را موثرتر و مفیدتر نمایند.
حرکت مثلث چرخشی (تصویر بالا)، به آرامی ارگان های شکمی را فعال می نماید. همچنین عضلات همسترینگ، باسن و ستون فقرات را کشیده و قفسه سینه را برای بهبود تنفس باز می کند.

توصیه می شود پیش از اجرای این حرکت، یک سری از حرکات سلام بر خورشید به طور کامل یا نیمه انجام شوند.

یوگا (2)

گام اول

– بایستید و کف هر دو پای تان روی زمین باشد. با پای راست یک قدم بزرگ به جلو بردارید و پاهای تان را از هم فاصله دهید تا تعادل تان حفظ شود. کف پای چپ را حدود ۴۵ درجه به سمت بیرون بچرخانید.

– نیم تنه تان را بچرخانید تا قائم بر باسن تان باشد.

– نفس عمیق بکشید و بعد بیرون بدهید، و روی پای راست تان خم شوید. زانوی راست را به آرامی خم کنید.

– دست راست تان را روی باسن راست تان یا روی خط تای میان باسن و ران تان بگذارید. کمرتان باید صاف باشد.

– لبه ی بیرونی کف پای چپ تان را به زمین فشار دهید و قوس کف پا را به بالا بکشید. این حرکت از قوزک پا و زانوی تان محافظت می کند.

– استخوان انگشت بزرگ پای راست را به زمین فشار دهید تا پایه ای قوی ایجاد کنید.
یوگا (3)

گام دوم

– زانوی راست تان را صاف کنید و به کف پای تان فشار وارد نمایید. ستون فقرات تان را به سمت جلو بکشید.

– قفسه سینه راست تان را به سمت بالا بچرخانید و باسن تان را صاف نگه دارید (تصویر بالا).

یوگا (7)
– دست راست را به سمت بالا بلند کنید. شانه های تان را هم سعی کنید صاف نگه دارید.

– سرتان را بالا بیاورید، جوری که نگاه تان به بالا باشد. اگر گردن تان اذیت می شود، به طرفین یا پایین نگاه کنید.

– پنچ تا ده نفس عمیق با بینی بکشید. وقتی تمام شد، روی سمت چپ بدن این حرکت را تکرار کنید. برای عوض کردن سمت بدن، به پایین نگاه کنید و دست های تان را روی زمین بگذارید. زانوی راست را خم کرده و با بازدم بالا بیایید.

خیلی‌ها تا اسم یوگا را می‌شنوند، تصورشان تمریناتی دشوار است که همه از پس آن برنمی‌آیند، اما  واقعیت این است که یوگا می‌تواند ساده باشد، اگر امروز صبح بعد از بیرون آمدن از تختخوابتان دست‌هایتان را بالا کشیده باشید، تقریباً یک حرکت یوگا انجام داده‌اید. یوگا هوشیاری نسبت به حرکات کششی ایجاد می‌کند که به هم‌ترازی بدنتان توجه کرده و حرکات را دقیقاً روی بدنتان احساس کنید.

بسیاری حرکات پایه یوگا به نظرتان آشنا می‌آیند. در زیر به ۱۰ مورد از حرکاتی اشاره می‌کنیم که بااینکه ساده به نظر می‌رسند اما گروه‌های عضلانی اصلی بدنتان را کشش داده و قوی می‌کند.

یوگا (4)

 کوه
فقط ساده بودن این حرکات دلیل بر راحتی آنها نیست. ایجاد یک هوشیاری جدید نسبت به حرکتی که فکر می‌کنید می‌دانستید، می‌تواند بسیار سخت باشد. حرکت کوه را در نظر بگیرید، که به نظر می‌آید یک ایستادن ساده است. اما در یوگا همین حرکت ساده خیلی چیزها را شامل می‌شود. پاشنه‌ها سفت روی زمین قرار می‌گیرند، عضلات پا کاملاً درگیر می‌شوند، استخوان‌های بالای لگن درست در راستای شانه‌ها قرار دارند، شانه‌ها خوب عقب کشیده شده و کتف‌ها به هم می‌چسبند، سر هم کاملاً صاف است. نفس کشیدن را فراموش نکنید.

یوگا (5)

 بالا کشیدن دست‌ها
نفس را داخل کشیده و دست‌هایتان را به سمت بالای سر صاف کنید. این پایه‌ترین حرکت کششی صبح‌هایتان است اما در یوگا تمرکز می‌کنید که بدنتان در تراز خوبی قرار بگیرد، مخصوصاً پاشنه‌ها که خوب روی زمین باشند و شانه‌ها عقب کشیده شوند. نگاهتان می‌تواند به بالا به سمت دست‌ها باشد که به اندازه عرض شانه‌ها در بالای سر از هم فاصله گرفته‌اند.
. خم شدن به جلو ایستاده

یوگا (6)

نفس را داخل کشیده و از کمر به سمت پاها خم شوید. اگر در ابتدای کار پشت‌پاهایتان کمی کشیده شد، زانوهایتان را طوری خم کنید که ستون‌فقراتتان آزاد باشد. سرتان بگذارید سنگین آویزان باشد. اگر خواستید به آرامی پاها را صاف کنید اما بگذارید سرتان در همان وضعیت بماند. پاهایتان را می‌توانید جفت روی زمین قرار دهید یا به اندازه عرض لگن از هم باز کنید، هرکدام که برایتان راحت‌تر بود.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج