از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی

از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی

یکی از مواردی که در فضای داخلی خانه می تواند آزار دهنده باشد استشمام بوی نامطبوع فاضلاب است که نشان دهنده نشت گاز سمی سولفید هیدروژن یا گاز فاضلاب به داخل منزل است. این بو می تواند دائمی باشد و یا فقط در زمانهای مختلف در آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و یا هرجای دیگر از ساختمان به مشام برسد و آلودگی محیطی ایجاد نماید. امروز ما می خواهیم راه کارهایی را برای رفع بوی بد فاضلاب با شما در میان بگذاریم پس با ما همراه باشید.

بوی بد سرویس بهداشتی (5)

_ یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را در فاضلاب بریزید. یک دوم پیمانه سرکه سفید هم به آن بیافزایید. آن را در فاضلاب بریزید و درب آن را بپوشانید اجازه دهید یک شب تا صبح داخل فاضلاب بماند تاثیر آن را مشاهده خواهید کرد.

_ یک کیلو آهک را با ۱۰ لیتر آب مخلوط کرده بعد از چند ساعت آن را تکان داده و از صافی بگذرانید و صاف کرده آن را برای مدتی طولانی در چاه مورد نظر تخلیه نمایید.

_ ترکیب نمک و جوش شیرین، محلول بسیار قوی و از بین برنده بوی بد فاضلاب است. یک لیوان نمک و یک لیوان جوش شیرین را به همراه یک کتری آب جوش به داخل چاه فاضلاب بریزید تا از بیرون زدن بوی نامطلوب آن جلوگیری کنید.

_ برای رفع سریع بوهای نامطبوع مکان هایی مثل سرویس بهداشتی، هیچ چیز مانند چوب کبریت کارساز نیست. برای این کار کافی است یک یا چند کبریت را روشن و سپس خاموش کنید. گوگردی که از سوختن چوب کبریت آزاد می شود، بوهای ناخوشایند را جذب و خیلی سریع از بین می برد.

بوی بد سرویس بهداشتی (4)

_ یکی از ساده ترین روش ها برای از بین بردن یا شاید به معنای دیگر خنثی کردن بوی ناخوشایند ایجاد شده در محیط، استفاده از اسپری های خوشبوکننده هوا و بوگیرهایی است که به صورت کارخانه ای در انواع و اقسام مدل ها و عطرها تولید می شوند. حتی می توانید به سادگی آن ها را خودتان بسازید و فضای داخلی منزلتان را عطراگین کنید در ادامه چند نمونه از چند نمونه از بوگیرها و خوشبو کننده های دست ساز خانگی را به شما معرفی می کنیم.

روش های ساخت خوشبوکننده های خانگی

_ ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۲ پیمانه آب حل کنید و داخل اسپری بریزید. این مایع را مرتب در فضای داخلی منزلتان اسپری کنید. به این ترتیب بوی بد موجود از بین می رود.

_ یک راه سریع برای عطرآگین کردن محیط خانه، استفاده از گرماست. شما می توانید یک یا ۲ قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه تان را روی حباب لامپ چراغ اتاق درحالی که خاموش است اسپری کنید. سپس چراغ را روشن کنید. گرمای چراغ بوی عطر را در محیط اتاق پراکنده می کند.

_ مقدار کمی وانیل در کاسه حاوی آب بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا بجوشد. با جوشیدن وانیل، فضای شما عطرآگین می شود.

_ راه ساده دیگر استفاده از عطر مرکبات است، به سادگی می توانید با سوزاندن پوست مرکبات مانند پوست پرتقال، لیموترش و نارنگی و… رایحه خوشی را در فضای خانه پراکنده کنید.

بوی بد سرویس بهداشتی (3)

توصيه‌هاي آسان و ارزان براي مقابله با بوهاي نامطبوع پس از استشمام بوي نامطبوع چه احساسي خواهيد داشت؟ به طور حتم آن‌قدر مشمئزکننده است که به راحتي مي‌توانيد آن را توصيف کنيد و از بوهاي نامطبوع آشپزخانه، سرويس بهداشتي، اتاق‌ها، کمد لباس، جاکفشي و يا خودرويتان شاکي باشيد. براي برطرف کردن بوهاي مزاحم در خانه، اغلب مردم از اسپري‌هاي خوش‌بوکننده هوا استفاده مي‌کنند اما شيوه عمل اين اسپري‌ها به اين صورت است که در حقيقت بو را از بين نمي‌برند بلکه با بوي نافذ اسانس‌هاي مصنوعي خود، بوهاي نامطبوع را مي‌پوشانند يا اينکه مانند قرص‌هاي بوگير توالت محتوي دي‌کلروبنزن، سلول‌هاي بويايي ما را با لايه‌اي از ترکيبات روغني زيان‌آور که از خود متصاعد مي‌کنند، پوشانده و از اين طريق مانع استشمام بوي نامطبوع مي‌شوند. پرسش اين است که چرا بايد براي رفع بوهاي نامطبوع و خوش‌بو کردن منزل، انواع مواد شيميايي خطرناک را در محيط زندگي خود رها کنيم، وقتي که طبيعت هر آنچه براي اين کار مورد نياز است، در دسترس ما قرار داده است؟ براي آشنايي با جايگزين‌هاي طبيعي همراه ما باشيد! بوي نامطبوع در آشپزخانه براي برطرف کردن بوي نامطبوع بعضي از مواد غذايي، به ويژه ماهي و سبزي‌هايي مانند کلم، سير و پياز در آشپزخانه، محلولي با يک نسبت مساوي سرکه و آب را در يک ظرف در باز، براي مدتي روي حرارت ملايم بجوشانيد يا اينکه کمي سرکه سفيد را در آب حل کنيد و در هواي آشپزخانه اسپري کنيد. براي برطرف کردن هم‌زمان بو و خوش‌بو کردن آشپزخانه، مقداري گياهان معطر مورد علاقه خود را در سرکه بريزيد و در ظرف در بسته نگه داريد. پس از چند روز، سرکه معطر به دست آمده را مانند شيوه‌ ياد شده استفاده کنيد.

بوی بد سرویس بهداشتی (2)

براي خوش‌بو کردن آشپزخانه و ساير نقاط خانه، مقداري دارچين نکوبيده و ميخک طبي يا گياهان معطر ديگر مانند رزماري، اسطو‌خودوس و آويشن را در يک کيسه کتان ريخته و آن را به آرامي در آب بجوشانيد. پوست مرکبات را دور نيندازيد. آنها را در آب بريزيد و با ملايمت بجوشانيد تا بوي خوش مرکبات آشپزخانه و ساير نقاط خانه شما را فرا گيرد. براي جذب و از بين بردن بوهاي نامطبوع در يخچال، مقداري جوش شيرين را در يک بشقاب کوچک ريخته و آن را در يخچال قرار دهيد و هر چند گاه آن را با جوش‌شيرين تازه جايگزين کنيد. قهوه خشک را نيز مي‌توانيد براي جذب بو در يخچال، مانند شيوه بالا استفاده کنيد. براي زدودن بوي ماهي از دستان خود، کمي نمک روي يک برش ليمو ترش با پوست بپاشيد و آن را روي دستان خود بماليد و پس از مدت کوتاهي، با آب بشوييد. پس از خرد کردن سير و پياز و سبزي‌هاي ديگر، بوي تند آنان را از تخته و چاقو، با ماليدن به يک برش ليمو ترش يا کمي سرکه و سپس آب کشيدن برطرف کنيد.

بوی بد سرویس بهداشتی (1)

براي جلوگيري از رشد قارچ‌ها و باکتري‌هاي ايجادکننده بو و آلودگي در ته سطل خود، هر بار پس از تخليه و شستشو، مقداري جوش شيرين يا نمک خشک را در ته آن بپاشيد. در سرويس‌هاي بهداشتي ۱)از تهويه غافل نشويد. ۲)مخلوطي از گياهان معطر مورد علاقه خود را در يک کيسه کتان يا قوطي سوراخ شده ريخته و در حمام و توالت قرار دهيد. ۳)گلوله‌هاي معطر درست کنيد. براي اين کار مقدار مساوي نمک را با آرد گندم مخلوط کنيد و به آن مقداري آب گرم و کمي عصاره طبيعي گياهان معطر مورد علاقه خود را اضافه و به خوبي مخلوط کنيد تا خمير سفتي به دست آيد. در صورت تمايل، با کمي رنگ خوراکي، خمير را به رنگ‌هاي دلخواه خود در آوريد.

خمير را به صورت گلوله‌هاي کوچک درآوريد و آنها را در سايه و هواي آزاد خشک کنيد. اين گلوله‌هاي رنگي و معطر را در ظروف در باز، در توالت و دست‌شويي و ساير نقاط خانه قرار دهيد.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج