عامل اصلی سکته کردن پرندگان

مجموعه :برترین ها

عامل اصلی سکته کردن پرندگان

در این میان پرندگانی که در محیط های شهری زندگی می کنند، هیچگاه به آلودگی های صوتی و محیط زیستی ناشی از آتش بازی ها خو نمی گیرند و بیشتر از سایر گونه ها در معرض خطر قرار دارند. آنها پناهگاهی جز لانه های خود ندارند که آن هم در این زمان به هیچ عنوان امن نیست.

عامل اصلی سکته کردن پرندگان

محمدعلی الله قلی کارشناس حیات وحش و عضو کمپین پرواز  می‌گوید: زمان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری دقیقا مصادف با لانه گزینی و تخم گذاری پرندگان است که این مراسم به سبک امروزی در این روند طبیعی خلل ایجاد می کند.
وی گفت: پرنده ها در انتخاب مکان امن برای لانه گزینی با هم رقابت می کنند، از این رو اگر مکانی را که انتخاب کرده اند، از دست بدهند ممکن است دیگر شرایطی برای این منظور برایشان فراهم نشود.
این دوستدار محیط زیست ادامه داد: صدای انفجار ترقه ها و دود ناشی از آن و فشفشه ها موجب ترس و دور شدن پرنده از مکان امنی می شود که برای لانه سازی انتخاب کرده است.

وی تاکید کرد: حتی در این فصل برخی از پرندگان لانه های خود را ساخته و تخم هم گذاشته اند که انبوه سرو صداهای ناهنجار موجب بروز ترس و فراری دادن آنها از آشیانه ها می شود و چه بسا هیچگاه به لانه بازنگردند و تخم ها نیز از دست بروند.
الله قلی افزود: همچنین ممکن است برخی جوجه ها سر از تخم در آورده باشند که با ترک مادر از آشیانه قطعا از دست خواهند رفت.
عضو کمپین پرواز با بیان اینکه زمان برای زادآوری حیات وحش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اظهار کرد: مثلا پرندگان در دمای فعلی قادر به تخم گذاری و نشستن روی آن هستند بنابراین اگر این فرصت طلایی از دست برود، به این معنی است که نسل جدیدی از پرنده در سال پیش رو وجود نخواهد داشت.

 

همچنین اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و پرنده شناس به ایرنا گفت: قلب یک پرنده ۶۰۰ تا ۷۰۰ بار در دقیقه می زند بنابراین تاب و تحمل صدای انفجارهای مهیب و ناگهانی ترقه های سه شنبه شب آخر سال (چهارشنبه سوری) را ندارد.
وی افزود: با توجه به ظریف و حساس بودن قلب پرندگان صدای انفجار ترقه و نارنجک در مراسم چهارشنبه سوری سبب سکته و مرگ آنها می شود.
وی اظهار کرد: چون قلب یک پرنده به دفعات بسیار زیاد در دقیقه می زند بنابراین کافی است که برای یک صدم ثانیه متوقف شود که در این صورت مرگ پرنده را در پی خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج