آیا جریان لامپ های کم مصرف به راستی سرطان زا هستند؟

آیا جریان لامپ های کم مصرف به راستی سرطان زا هستند؟

لامپ های کم مصرف سرطان زا هستند یا خیر؟این سوالی است که این روزها با مطرح شدن شبهه سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف به دلیل وجود جیوه در آنها و تولید اشعه  مضر” UV” ،برای افکار عمومی مطرح است و مردمی را که هر روز با حجم عظیمی از اخبار آلودگی های مختلف، از آلودگی هوا و آب گرفته تا آلودگی مواد غذایی  مواجه هستند را نگران تر از قبل کرده است.

آیا جریان لامپ های کم مصرف به راستی سرطان زا هستند؟

 درباره سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف گفته شده است : “لامپ های کم مصرف می توانند باعث مشکلاتی از جمله اضطراب، سردرد و حتی سرطان شوند.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از به هدر رفتن پول و انر‍ژی، نسل جدیدی از لامپ های کم مصرف را جایگزین لامپ های قدیمی و استاندارد کرده اند. این در حالی است که این نسل جدید از لامپ های کم مصرف سمی است. به همین دلیل سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا دستورالعمل هایی فوری و ضروری را در صورت شکستن این لامپ ها و ساطع شدن گاز سمی که از آن ها ابلاغ کرده  است. اگر این لامپ ها بشکنند، ۲۰ برابر بیشتر از حداکثر غلظت جیوه وارد هوا می کنند.

 

آیا جریان لامپ های کم مصرف به راستی سرطان زا هستند؟1

 

احمد محسنی در خصوص وجود جیوه در لامپ های کم مصرف گفت: در هر لامپ کم مصرف، مانند لامپ های خطی قدیم، ۳ تا ۵ میلی گرم جیوه وجود دارد و مقدار جیوه در این لامپ ها اضافه نشده است که بخواهد سرطان زا باشد.در واقع این مقدار جیوه یک دهم جیوه استفاده شده در دماسنج هایی است که برای سنجش دمای بدن یا اتاق استفاده می شود. و این در حالی است که کسی به این دماسنج ها اعتراضی ندارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لامپ کشور ادامه داد: همه میدانند که جیوه وقتی در محیط زیست قرار بگیرد، مناسب نیست و مضر است اما در مورد لامپ ها تا وقتی که لامپ کار می کند این جیوه هیچ ضرری برای مردم ندارد و وقتی هم که عمر لامپ تمام شد و به اصطلاح سوخت، باید آن را در دو لفاف بچینند و در سطل زباله بیاندازند که این در دستور العمل مصرف لامپ ها نیز آمده است.

محسنی در پاسخ به این سوال که اگر لامپ شکست چه باید کرد نیز گفت: در این صورت باید با جارو و خاک انداز معمولی آن را جمع کرد و در سطل زباله ریخت و از جارو برقی برای جمع کردن آن استفاده نکرد.در این صورت هیچ خطری ایجاد نمی کند.

پاسخی بگذارید

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

بیوگرافی هنرمندان

مسائل قبل از ازدواج